Blog
Jak uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?
Gdy małżeństwo lub partnerzy rozstają się w pełnej zgodzie, łatwo im dojść do porozumienia w temacie ustalenia kontaktów z dziećmi, sprawowania nad nimi opieki oraz podejmowania decyzji co do przyszłości wspólnych pociech. Jeśli partnerzy nie mogą wypracować ugody, rozstrzygnięcie co do opieki nad dziećmi musi wydać sąd. Najważniejszą zasadą, decydującą o przyznaniu prawa do opieki nad dzieckiem jest jego dobro. Co to dokładnie oznacza i jak uzyskać prawo opieki nad dzieckiem?
Czy możliwe jest przyznanie opieki nad dzieckiem ojcu?
Społecznie istnieje pewnego rodzaju przekonanie, że po rozstaniu rodziców, opiekę nad dzieckiem sprawuje matka i to przy niej dziecko będzie zamieszkiwać. Istotnie jeszcze jakiś czas temu wyglądało to właśnie w taki sposób. Jednak obecnie decyzje sądu dotyczące władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dziecka czy sprawowania nad nim stałej opieki, uzależnione są przede wszystkim od jego dobra. W związku z tym nie zaskakuje orzeczenie opieki naprzemiennej, gdy dziecko zamieszkuje część czasu u jednego rodzica, a część u drugiego, jak również nie dziwi nas już przyznawanie opieki nad dzieckiem ojcu. W jakich sytuacjach najczęściej ojciec uzyskuje opiekę nad dzieckiem?
Jak ustalić wysokość alimentów?
Podczas sprawy rozwodowej ustalenie alimentów i ich wysokości jest szczególnie ważne, gdy małżeństwo posiada niesamodzielne finansowo dzieci. O alimenty można wystąpić, nawet jeśli małżeństwo nie ma potomstwa, istnieje również możliwość żądania alimentów od dzieci przez rodziców. Jednak w artykule skupimy się na najpopularniejszym przypadku, czyli alimentach na rzecz niesamodzielnych finansowo dzieci. Przepisy prawa nie określają, w jakiej konkretnie wysokości powinny być zasądzane alimenty na rzecz dziecka. Od czego więc zależy ich wysokość?
Co zrobić dziedzicząc spadek zadłużonego spadkodawcy?
Informacja o odziedziczeniu spadku to nie zawsze dobra wiadomość. Zdarza się, że spadkodawca pozostawia rodzinie nie tylko zgromadzony za życia majątek, ale również wysokie długi. Niekiedy bliscy zmarłego nie wiedzą o jego zobowiązaniach finansowych. Mogą to być np. zaciągnięte kredyty lub nieopłacone rachunki za mieszkanie, które generują odsetki.
Czy adwokat może odmówić przyjęcia sprawy?
Natknąć się na problem prawny można z łatwością, ponieważ każda dziedzina życia podlega regulacji prawnej. Prawo z kolei to gąszcz przepisów, przez który przebrnąć można tylko z przewodnikiem, który zna go jak własną kieszeń. Dlatego tak istotna jest rola adwokata, do którego zwrócimy się w razie natknięcia się na problem prawny. Co jednak, gdy ten odmówi przyjęcia sprawy? Czy ma do tego prawo?
Sprawy karne a tajemnica adwokacka
Zgodnie z Prawem o adwokaturze, prawnik zobligowany jest do zachowania tajemnicy co do wszystkich informacji, które w związku z udzielaniem pomocy przekazał mu klient. Jest to podstawa do tego, by relacja z adwokatem była profesjonalna i by klient zaufał osobie prowadzącej jego sprawę. Co jeszcze warto wiedzieć o kwestii tajemnicy w zawodzie prawnika oraz jak wygląda to w przypadku spraw karnych?
Jak odwołać się od decyzji ZUS?
Jeśli dostaniemy negatywną decyzję od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie zasiłku rehabilitacyjnego, pogrzebowego, renty socjalnej czy innego świadczenia zawsze mamy możliwość, aby się od niej odwołać. Odwołanie od decyzji powinno być złożone na piśmie lub ustnie w placówce ZUS do właściwych sądów okręgowych, lub sądów rejonowych ze względu na aktualne miejsce zamieszkania. W jakim terminie należy złożyć odwołanie i co robi ZUS po jego otrzymaniu? Jak skutecznie odwołać się od decyzji ZUS?
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D65D9651A3
Powyższe orzeczenie jest przykładem tego, do jakich absurdów może prowadzić nieelastyczna, wyłącznie literalna wykładnia przepisów prawa. Potwierdza także mój pogląd o tym, że - aby prawo mogło funkcjonować prawidłowo - nie możliwe jest pomijanie zasad wykładni celowościowej.
Weksel na zabezpieczenie wystawiony przez spółkę
Weksel własny in blanco wydaje się być prostym i skutecznym sposobem zabezpieczenia roszczeń z różnego rodzaju zdarzeń prawnych, przede wszystkim zaś z umów. Jednocześnie jednak w swej prostocie kryje wiele pułapek dla przyjmującego tego typu zabezpieczenie.