Zasady prawa spadkowego reguluje Księga czwarta kodeksu cywilnego. Zależnie od tego, czy zmarły sporządził testament, spadek przydziela się na jego podstawie, a w przypadku braku takiego dokumentu – ustawowo. Na mocy ustawy, do dziedziczenia powołane są w pierwszej kolejności dzieci oraz małżonek spadkodawcy. Jeżeli zmarły był bezdzietny, spadek dziedziczy jego małżonek oraz rodzice. Spadek po osobie niezamężnej lub nieżonatej, przypada w całości rodzicom. W dalszej kolejności dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy, ich zstępni, a w przypadku braku rodzeństwa – dziadkowie i ich zstępni.
Po otrzymaniu informacji o odziedziczeniu spadku, warto dokładnie zorientować się w sytuacji finansowej spadkodawcy. Zapoznanie się z istotnymi dokumentami zgromadzonymi przez zmarłego, takimi jak rachunki, potwierdzenia przelewów itp., pozwoli ocenić, czy w masie spadkowej znajdują się również długi. W przypadku wątpliwości co do właściwego postępowania oraz stopnia odpowiedzialności za ewentualne zobowiązania finansowe, warto zasięgnąć porady prawnej.
Spadkobierca powinien podjąć decyzję o tym, czy chce przyjąć spadek, w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania o nim informacji. W następstwie nowelizacji prawa spadkowego z 2015 r., w przypadku braku oświadczenia spadkobiercy, otrzymuje on automatycznie spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Kancelaria ARL - Pl. Katedralny 2 II p.; 59-220 Legnica - 607 064 197
Polityka prywatności