Tajemnicą zawodową adwokata objęte są wszystkie informacje, o których prawnik dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej w sprawie. Objęte są nią więc: akta, notatki oraz wiadomości uzyskane od klienta, a także obserwacje dotyczące danej sprawy.
Nieco inaczej sprawa wygląda przy postępowaniu w sprawach karnych. W przypadku tych ostatnich istnieje możliwość zwolnienia z tajemnicy, jeśli jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości (bardzo rzadkie przypadki), co wiąże się jednak ze sprzeciwem wielu prawników.
Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, istnieje zakaz przesłuchiwania w charakterze świadków, obrońców oraz adwokatów, którzy udzielają pomocy zatrzymanej osobie. Dotyczy to faktów, o których dowiedzieli się oni podczas udzielania porady albo na etapie prowadzenia sprawy.
Inne przepisy ograniczają jednak gwarancję zachowania tajemnicy adwokackiej. Mowa jest o tym w Kodeksie postępowania karnego w którym zaznacza się, że osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy, mogą zostać przesłuchane w zakresie faktów objętych tą tajemnicą. Może być to zrobione jednak tylko i wyłącznie dla dobra wymiaru sprawiedliwości.
W tej sytuacji przepisy prawa w jasny sposób ze sobą kolidują, gdyż tajemnica adwokacka w myśl Ustawy powinna mieć charakter bezwzględny i nie dopuszczać zwolnień.
Dobrą praktyką jest więc poinformowanie klienta o tym, jaki zakres ma tajemnica w przypadku spraw karnych i kiedy w myśl prawa, może dojść do odstępstwa od niej.
Tajemnica adwokacka stanowi absolutną podstawę, gwarantuje bowiem dyskrecję w zakresie wszystkich kwestii, które powierza prawnikowi klient. Tylko wtedy możliwe jest rzetelne świadczenie pomocy prawnej i poczucie bezpieczeństwa klienta.
Kancelaria ARL - Pl. Katedralny 2 II p.; 59-220 Legnica - 607 064 197
Polityka prywatności