Jak ustalić wysokość alimentów?

Podczas sprawy rozwodowej ustalenie alimentów i ich wysokości jest szczególnie ważne, gdy małżeństwo posiada niesamodzielne finansowo dzieci. O alimenty można wystąpić, nawet jeśli małżeństwo nie ma potomstwa, istnieje również możliwość żądania alimentów od dzieci przez rodziców. Jednak w artykule skupimy się na najpopularniejszym przypadku, czyli alimentach na rzecz niesamodzielnych finansowo dzieci. Przepisy prawa nie określają, w jakiej konkretnie wysokości powinny być zasądzane alimenty na rzecz dziecka. Od czego więc zależy ich wysokość?

Czytaj więcej: Jak ustalić wysokość alimentów?

Co zrobić dziedzicząc spadek zadłużonego spadkodawcy?

Informacja o odziedziczeniu spadku to nie zawsze dobra wiadomość. Zdarza się, że spadkodawca pozostawia rodzinie nie tylko zgromadzony za życia majątek, ale również wysokie długi. Niekiedy bliscy zmarłego nie wiedzą o jego zobowiązaniach finansowych. Mogą to być np. zaciągnięte kredyty lub nieopłacone rachunki za mieszkanie, które generują odsetki.

Czytaj więcej: Co zrobić dziedzicząc spadek zadłużonego spadkodawcy?

Sprawy karne a tajemnica adwokacka

Zgodnie z Prawem o adwokaturze, prawnik zobligowany jest do zachowania tajemnicy co do wszystkich informacji, które w związku z udzielaniem pomocy przekazał mu klient. Jest to podstawa do tego, by relacja z adwokatem była profesjonalna i by klient zaufał osobie prowadzącej jego sprawę. Co jeszcze warto wiedzieć o kwestii tajemnicy w zawodzie prawnika oraz jak wygląda to w przypadku spraw karnych?

Czytaj więcej: Sprawy karne a tajemnica adwokacka

Czy adwokat może odmówić przyjęcia sprawy?

Natknąć się na problem prawny można z łatwością, ponieważ każda dziedzina życia podlega regulacji prawnej. Prawo z kolei to gąszcz przepisów, przez który przebrnąć można tylko z przewodnikiem, który zna go jak własną kieszeń. Dlatego tak istotna jest rola adwokata, do którego zwrócimy się w razie natknięcia się na problem prawny. Co jednak, gdy ten odmówi przyjęcia sprawy? Czy ma do tego prawo?

Czytaj więcej: Czy adwokat może odmówić przyjęcia sprawy?

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Jeśli dostaniemy negatywną decyzję od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie zasiłku rehabilitacyjnego, pogrzebowego, renty socjalnej czy innego świadczenia zawsze mamy możliwość, aby się od niej odwołać. Odwołanie od decyzji powinno być złożone na piśmie lub ustnie w placówce ZUS do właściwych sądów okręgowych, lub sądów rejonowych ze względu na aktualne miejsce zamieszkania. W jakim terminie należy złożyć odwołanie i co robi ZUS po jego otrzymaniu? Jak skutecznie odwołać się od decyzji ZUS?

Czytaj więcej: Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Więcej artykułów…

  1. Witamy na blogu!

Strona 1 z 2